Haber

ABD Yüksek Mahkemesi ‘Hayalet Silah’ Yönetmeliğini Onadı

ABD Yüksek Mahkemesi, Önder Joe Biden yönetiminin “hayalet silahlar” olarak adlandırılan seri olmayan toplama silahların tesciline ilişkin yönetmeliğinin yeniden yasalaşmasını onayladı.

CNN’in haberine göre, Baş Yargıç John Roberts ve muhafazakar Yargıç Amy Coney Barrett, yürürlüğe girmesi için 4’e 5 oyla mahkemenin üç liberal üyesine katıldı.

Muhafazakar yargıçlar Clarence Thomas, Samuel Alito, Neil Gorsuch ve Brett Kavanaugh oylamaya karşı oy kullandı.

Böylece mahkeme, Biden’ın “hayalet silahların” tesciline ilişkin düzenlemesinin yeniden yasalaşmasını onayladı.

Biden yönetimi, 27 Temmuz’da ABD Yüksek Mahkemesi’nden, alt mahkemenin iptalinin ardından kolluk kuvvetlerinin takip etmekte zorlandığı özel yapım ateşli silahların yayılmasını önlemeyi amaçlayan ve “hayalet silahlar” olarak tanımlanan düzenlemenin yeniden yürürlüğe girmesini istedi.

ABD Alkol, Tütün ve Ateşli Silahlar Dairesi (ATF), 2022’de düzenlemelerini, hükümetin kolayca takip etmesi için bu tür silahları ateşli silahlar olarak tanımlayacak şekilde güncelledi.

Buna göre satışı bloke edilmeyen “hayalet silahların” takip edilebilmesi için seri numaralandırılıp kayıt altına alınması gerekiyor.

ATF tarafından yapılan bir araştırma, suç mahallerinde seri numarası olmayan “hayalet silahların” kullanımının 2021’de 2020’ye kıyasla iki katına çıktığını bildirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu