Haber

ABD’de George Floyd davası: Eski polis memuru Tou Thao’ya 4 yıl 9 ay hapis cezası

YENİ ABD’de siyahi George Floyd’u diziyle öldüren eski polis memuru Derek Chauvin’in yanında bulunan üç eski polis memurundan biri olan Tou Thao, 4 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Mayıs ayında Chauvin’e yardım etmekten suçlu bulunan eski polis memuru Thao, hapis cezasına çarptırıldı.

Thao, bugün Minneapolis’te görülen karar duruşmasında “ikinci derece cinayete yardım ve yataklık” suçundan 4 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Thao, Floyd’un ölümüne üzüldüğünü ancak olayda hiçbir rolü olmadığını ve vicdanının rahat olduğunu söyledi.

Yargıç Peter Cahill, Thao’nun dini göndermeler içeren konuşmasına yanıt olarak, “Biraz daha pişmanlık, vicdan azabı ve biraz sorumluluk kabulü umuyordum ve daha az vaaz bekliyordum” dedi. ifadesini kullandı.

Thao’nun avukatı Robert Paule, temyize gideceklerini söyledi.

Thao, “Floyd’un medeni haklarını ihlal etmekle” suçlandığı diğer federal davada 3,5 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Kalabalığı uzaklaştırdı

Eski polis memuru Chauvin’in dizleriyle Floyd’un boynuna bastığı mola sırasında görgü tanıklarını olay yerinden uzak tutan Thao, Mayıs ayında haksız bulunmuştu.

177 sayfalık kararda Yargıç Cahill, “Karışmadan kenardan izleyenler gibi, Thao da Floyd’un boynu sıkıştığında yavaş yavaş ölmekte olduğunu görebiliyordu” dedi. terimini kullandı.

Ancak Cahill, Thao’nun Floyd’un ölümüne aktif olarak katılmak için bilinçli bir karar verdiğini belirtti. “Görgü tanıklarını engelledi ve hatta görevde olmayan bir Minneapolis itfaiyecisinin Floyd’un çok ihtiyaç duyduğu acil müdahaleyi gerçekleştirmesini engelledi.” değerlendirmesini yapmıştı.

Thao, Floyd’un öldürülmesinde Chauvin’e yardım etmekten hüküm giyen üç eski polisten sonuncusu.

George Floyd olayı

25 Mayıs 2020’de Minneapolis, Minnesota’da polis memuru Derek Chauvin, 46 yaşındaki siyahi George Floyd’u dolandırıcılık şüphesiyle gözaltına aldığında dizini 9 dakika 29 saniye boyunca boynuna bastırarak ülke gündemine damgasını vurdu.

Dakikalarca “nefes alamıyorum” diye yalvaran Floyd, olay yerine gelen sağlık ekipleri tarafından hastaneye kaldırıldı ancak daha sonra yaşamını yitirdiği belirtildi.

Olayın görüntüleri, ülkede siyahlara yönelik polis şiddeti tartışmalarını ateşledi ve birçok şehirde aylarca süren şiddetli protestolara neden oldu.

Floyd’un ölümüne neden olmakla suçlanan Chauvin, olaydan 4 gün sonra gözaltına alınarak 2. ve 3. derece adam öldürme ve 2. derece adam öldürme suçlarından 22.5 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

haber-silifke.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu