Ekonomi

Amme Alacaklarına İlişkin Gecikme Ücreti ve Erteleme Faiz Oranları Yeniden Belirlendi

Kamu alacaklarına ilişkin gecikme artış oranı yüzde 3,5, erteleme faiz oranı ise yıllık yüzde 36 olarak belirlendi.

Amme Alacaklarına İlişkin Gecikme Artış Oranının Yeniden Belirlenmesine İlişkin Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi Resmi Gazete’de yayımlandı.

Karara göre, 6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun’daki gecikme artış oranı her ay için ayrı ayrı uygulanmak üzere yüzde 3,5 oldu.

Öte yandan Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı’nın Tahsilat Genel Tebliği Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre kamu alacaklarına yıllık yüzde 24 olarak uygulanan ertelenmiş faiz oranı bugün itibarıyla yüzde 36 olarak belirlendi.

Bugünden itibaren yapılacak başvurulara istinaden ertelenen kamu alacaklarına yıllık yüzde 36 oranında erteleme faizi uygulanacak.

Tebligatın yayımı tarihinden önce yapılan başvurular nedeniyle ertelenecek kamu alacakları ile tebliğin yayımı tarihinden önce ertelenen kamu alacakları için, erteleme kurallarına uygun olarak ödeme yapıldığı sürece eski erteleme faizi oranının uygulanması gerekecek. Tebligatın yayımlandığı tarihte ve erteleme kurallarına uygun olarak ödeme yapıldığı sürece, erteleme kurallarına uygun olarak ödeme yapılır.

Bugünden önce ertelenmesi talep edilen amme alacakları için ertelemenin ihlal edilmesi ve talebin kabul edilerek ertelenmesi, ancak yeni talepler üzerine yeniden erteleme yapılması durumunda bugüne kadar eski erteleme faizi geçerli olacak ve yüzde 36 oranında erteleme uygulanabilecek. Bugünden sonra ödenecek taksit tutarlarına faiz uygulanacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu